Ławeczka Marszałka Józefa Piłsudskiego jest upamiętnieniem setnej rocznicy odzyskania niepodległości oraz wizyty Józefa Piłsudskiego w Nakle nad Notecią, która miała miejsce w dniach 5-8 lipca 1921 r.
Przypomnijmy, że 5 lipca 1921 r. pod dowództwem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nakle nad Notecią rozpoczęto pierwsze po odzyskaniu niepodległości gry wojenne. Ich celem, z jednej strony, było przećwiczenie różnych scenariuszy walk, z drugiej sprawdzenie przydatności poszczególnych oficerów na stanowiska dowódcze.
Marszałek przybył na dworzec kolejowy w Nakle o godzinie 9, po przywitaniu przez władze wojskowe odbyła się defilada kompanii honorowej. W imieniu władz lokalnych powitał go starosta wyrzyski Czochron i burmistrz Nakła Wacław Cieślawski, którzy zostali zaproszeni do wagonu salonki na herbatę. Józef Piłsudski w czasie pobytu w Nakle odwiedzał także okoliczne miejscowości, gościł m.in. w Samostrzelu i Dębnie.
Gry wojenne odbywały się w ratuszu, prowadzono je bez użycia wojsk, była to symulacyjna gra tablicowa o charakterze strategicznym, prowadzona bez znajomości układu figur strony przeciwnej. Ćwiczenia w Nakle trwały do 8 lipca 1921 r., po ich zakończeniu Marszałek wyruszył do Kórnika.
Oficjalne odsłonięcie ławeczki z marsz. Piłsudskim odbyło się w niedzielę 9 września.
Czytaj więcej o tych wydarzeniach: