Czym jest izolacja domowa?
Izolacja domowa to odosobnienie osoby, u której wykryto zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.
Izolacją domową zostaje objęta osoba, która:
- otrzymała pozytywny wynik testu na koronawirusa SARS-CoV-2,
- nie ma objawów lub wykazuje łagodne, umiarkowane objawy choroby COVID-19 (np. stan podgorączkowy, kaszel, ból gardła, osłabienie).
Zasady izolacji
Uwaga! Wszyscy domownicy podlegają kwarantannie przez cały okres izolacji oraz 10 dni od dnia uznania osoby zakażonej za zdrową. Osoby te:
- Nie mogą opuszczać domu, robić zakupów, wychodzić z psem.
- Poruszają się w obrębie pomieszczeń, w których nie jest izolowany chory lub własnym przydomowym ogrodzie bez kontaktu z chorym ani sąsiadami.
- Należy poprosić telefonicznie/mailowo (rodzinę, przyjaciół lub MOPS) o pomoc, osoba dostarczająca potrzebne produkty ma zostawiać je pod drzwiami twojego domu/mieszkania i zawiadamiać w ustalony sposób, tak by nie kontaktować się bezpośrednio.
Potrzebujesz pomocy?
Jeśli potrzebujesz pomocy, np. w zakupach, skontaktuj się z ośrodkiem pomocy społecznej:
Pomoc dla potrzebujących
Jeśli potrzebujesz wsparcia psychologicznego, zajrzyj tutaj:
Ochrona zdrowia psychicznego
Jak długo trwa izolacja domowa?
- Ostateczny czas trwania izolacji zależy od twojego stanu zdrowia (objawów klinicznych choroby COVID-19) i decyzji lekarza podstawowej opieki zdrowotnej albo lekarza sprawującego opiekę nad pacjentem w szpitalu albo w izolatorium.
- W siódmej dobie otrzymasz na swój telefon wiadomość tekstową o konieczności skontaktowania się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej w 8–10 dobie. Lekarz zdecyduje o tym, jak długo potrwa twoja izolacja. Może to załatwić za pomocą teleporady, ale może też zdecydować o konieczności wizyty domowej.
- Jeśli lekarz POZ nie zdecyduje o przedłużeniu izolacji, koniec izolacji następuje po 10 dniach od daty uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 – w przypadku pacjenta bez objawów klinicznych.
- Jeśli wystąpiły objawy infekcji czas izolacji powinien kończyć się po 3 dniach bez gorączki oraz bez objawów infekcji ze strony układu oddechowego, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów.
- W szczególnych sytuacjach w przypadku osób wykonujących zawód medyczny lub sprawujących opiekę nad osobami przebywającymi w domach pomocy społecznej, lub przypadkach uzasadnionych klinicznie (jeśli podjęto decyzję o testowaniu) zakończenie izolacji następuje po uzyskaniu dwukrotnie ujemnego wyniku tego testu z próbek pobranych w odstępach co najmniej 24-godzinnych. Dotyczyć to będzie osób, które otrzymały wcześniej pozytywny wynik testu. Wykonanie testu nie jest warunkiem powrotu pracownika medycznego do pracy.
- W przypadku osób, które mają słabą odporność (np. choroby przewlekłe) izolacja może zostać przedłużona do 20 dni.
Uwaga! Jeśli w czasie izolacji poczujesz się gorzej, powinieneś skontaktować się z lekarzem.