W 104. rocznicę bitwy ślesińskiej złożono wiązanki kwiatów w kaplicy w Trzeciewnicy oraz przy kamieniu pamiątkowym na terenie szkoły w Ślesinie.
8 stycznia 1919 r. rozegrała się jedna z większych bitew powstania wielkopolskiego – pod Ślesinem. Powstańcy złożeni z mieszkańców Nakła i okolicznych wsi, wspierani przez oddziały z Jarocina, Gołańczy i Gniezna, rozbili tam batalion Grenzschutzu przysłany z Bydgoszczy. Zdobyto wiele broni ręcznej, amunicji, kilkanaście karabinów maszynowych oraz 3 ciężkie działa, które stały się zalążkiem ciężkiej artylerii powstańców.
W 104. rocznicę tego wydarzenia delegacje samorządu gminnego i powiatowego, sołectwa Trzeciewnica, nakielskiego muzeum, dyrekcji oraz uczniów szkoły w Ślesinie złożyli wiązanki kwiatów. Pierwszym miejscem była kaplica w Trzeciewnicy, gdzie w 80. rocznicę wybuchu powstania wmurowano tablicę pamiątkową z nazwiskami powstańców. Drugim kamień pamiątkowy w Ślesinie poświęcony patronowi szkoły kpt. Wiktorowi Rossie, trzecim – grób kpt. Rossy na miejscowym cmentarzu.