W dniu 12 października w Paterku obchodzono 83. rocznicę zbrodni pomorskiej. Było to ostatnie z trzech wydarzeń poświęconych tym tragicznym w naszej historii czasom.
Obchody rozpoczęły się od sztafety pamięci ofiar zbrodni pomorskiej (7 października), nazajutrz zorganizowano pielgrzymkę rowerową do miejsc kaźni. Sfinalizowanie obchodów miało miejsce 12 października, a zapoczątkowała je msza św. w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej w intencji ofiar zbrodni pomorskiej, którą celebrował ks. Mariusz Zbieranek.
Następnie uczestnicy uformowali przed kościołem kolumnę i przy świetle pochodni, odmawiając po drodze różaniec, udali się do tzw. „Białej Szkoły”, która w 1939 r. była miejscem przetrzymywania i tortur Polaków. Tam dyrektor muzeum Tomasz Pasieka przedstawił krótką informację o wydarzeniach z początków niemieckiej okupacji podkreślając, że wśród ponad 200 zamordowanych byli przedstawiciele inteligencji, duchowieństwa, powstańcy wielkopolscy, rolnicy. Najmłodsza ofiara miała 4 lata. U stóp tablicy pamiątkowej delegacje złożyły wiązanki kwiatów oraz zapaliły znicze.
Kolejnym punktem obchodów był „Marsz Milczenia” w kierunku żwirowiska, gdzie znajduje się pomnik poświęcony pomordowanym. Tam również złożono kwiaty i zapalono znicze, natomiast dzieci z ZSP Paterek, do których dołączyli pozostali uczestnicy, odśpiewały hymn i Rotę.
fot. Tomasz Rogacki