W dniu 2 lutego w Nakle nad Notecią gościło aż dwóch ministrów: przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Wizyta była pokłosiem dotychczasowych działań i starań związanych z przyszłością Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej. Dlatego pierwsze z dwóch zaplanowanych w naszym mieście spotkań odbyło się na terenie szkoły. Na wstępie przypomniano początki placówki, gdy w lutym 1992 r. przeszła ona pod skrzydła Ministerstwa Transportu i Gospodarki Morskiej. Dyrektor Kazimierz Toczko przybliżył zakres edukacyjny szkoły podkreślając, że w ciągu 30 lat jej mury opuściło 1 500 absolwentów, którzy znaleźli zatrudnienie na jednostkach pływających w Polsce i zagranicą. Są cenionymi fachowcami.
Minister Andrzej Adamczyk rozpoczął od przypomnienia wizyty, jaką złożył u niego dyrektor szkoły przedstawiając kwestię przejęcia placówki przez ministerstwo, na co uzyskał pełną aprobatę. Wyraził nadzieję, że niebawem uda się ustalić zasady osiągnięcia tego celu.
Minister Łukasz Schreiber zaznaczyył, że pomysł przejścia szkoły pod skrzydła ministerstwa zrodził się tu na dole - o tym mówili radni, mieszkańcy, dyrrektor szkoły.
Starosta Tadeusz Sobol zauważył, że sprawa przekazania szkoły rozpoczęła się w 2019 r., kiedy to zaprezentował kwestie, jakie należy rozwiązać, jeśli ma dojść do porozumienia.
Były dyrektor szkoły Jan Światłowski uważa, że powiat powinien nadal prowadzić szkoły ogólnokształcące, natomiast szkoły branżowe powinny być prowadzone przez fachowców. Przywołał niedawne przekazanie szkoły w Samostrzelu ministerstwu rolnictwa i dodał, że w przypadku Żeglugi również nie powinno stać nic na przeszkodzie.
Burmistrz Sławomir Napierała oświadczył, że samorząd nakielski wspiera inicjatywę przekazania szkoły resortowi dodając, że tego typu placówki powinny podlegać pod dane ministerstwo, bo to zapewnia niesamowitą synergię z gospodarką i należy zrobić wszystko, aby do tych dobrych praktyk powrócić.
Aprobatę do przejścia szkoły pod ministerstwo poparli przedstawiciel związków zawodowych Krzysztof Gil, przewodniczący rady rodziców Dariusz Gańcza i radny Mariusz Skoczek w imieniu radnych powiatowych PiS-u, który 2 lata temu wystąpił z interpelacją w tej sprawie. Za przychylne sprawie można uznać wystąpienie przewodniczącego rady powiatu Zbigniewa Sabacińskiego, który stwierdził, że dziś są szersze możliwości i powinniśmy z tego skorzystać.
Z Żeglugi goście udali się do sali konferencyjnej Nakielskiego Ośrodka Kultury, gdzie została zorganizowana konferencja prasowa dla mediów. Otworzyło ją wystąpienie burmistrza Napierały, który podkreślił ważność budowy drogi ekspresowej S10 z terminem realizacji w 2028 r. oraz zapowiedział ogłoszenie w najbliższych miesiącach przetargu na budowę tunelu na nakielskim dworcu.
Minister Schreiber zauważył, że w wyniku dotychczas złożonych przez burmistrza wniosków odnośnie dróg, skok jakościowy w Nakle stał się już widoczny.
Minister Adamczyk zachęcał do składania przez samorządy wniosków na realizację zadań drogowych w gminach i powiatach podkreślając, że chodzi nie tylko o te wielkie inwestycje (jak np. przekop mierzei), ale także o te lokalne, gdzie trzeba samorządom pomóc.
Na zakończenie konferencji dyrektor Toczko przekazał na ręce obu ministrów pamiątkowe kotwice wykonane przez uczniów szkoły.
W obu spotkaniach uczestniczyli również wicewojewoda kujawsko-pomorski Radosław Kempiński i dyrektor departamentu edukacji morskiej Janusz Karp.