Obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, z uwagi na reżim sanitarny, miały bardzo skromny wymiar.
Co roku święto uchwalenia konstytucji obchodziliśmy bardzo uroczyście. Była msza święta, przemarsz ulicami miasta na Rynek z orkiestrą, wojskiem, pocztami sztandarowymi; na Rynku okolicznościowe przemówienie, złożenie wiązanek kwiatów przy Pomniku Wdzięczności Wojsku Polskiemu, oprawa artystyczna.
Niestety, w tym roku z powodu nadal utrzymywanych obostrzeń sanitarnych, uroczystości ograniczono do złożenia kwiatów przy pomniku przez przedstawicieli samorządu gminnego i powiatowego: burmistrza Sławomira Napierały, przewodniczącego rady Pawła Wiśniewskiego i starosty Tadeusza Sobola. Obecny był również dyrektor muzeum Tomasz Pasieka oraz delegacja nakielskiego SLD.
Następnie włodarze udali się pod Tablicę Katyńską, gdzie w towarzystwie Prezesa Rodzin Sybiraków i Rodzin Katyńskich Józefa Włodarskiego oraz pozostałych delegacji - Roty Nakielskiej, Harcerzy, Rycerzy Kolumba, Prawa i Sprawiedliwości - również położono wiązanki kwiatów. Ponadto na terenie "Bożej Roli", z inicjatywy Stowarzyszenia Roty Nakielskiej, posadzony został kolejny Dąb Pamięci. Czwarta tablica znajdująca się nieopodal upamiętnia zamordowanego w Charkowie por. Mariana Szymańskiego.
por. Marian Szymański - syn Stanisława i Kazimiery z Gryglewiczów, ur. 23.01.1908 r. w Nakle nad Notecią. W roku 1931 został absolwentem Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty. Podczas ćwiczeń w ramach rezerwy był dowódcą Plutonu Przeciwpancernego. W 1939 roku otrzymał przydział mobilizacyjny do 69. Pułku Piechoty. Jesienią 1939 roku dostał się do niewoli sowieckiej i jako oficer Wojska Polskiego został przewieziony do obozu na wchodzie. W 1940 roku został zamordowany przez NKWD strzałem w tył głowy w Charakowie.
O godz. 10.00 w kościele pw. św. Wawrzyńca miała miejsce msza święta w intencji ojczyzny, celebrowana przez ks. prob. dr Michała Adamczyka, transmitowana na żywo drogą internetową oraz w Radiu Nakło.
---
Stowarzyszenie Rota Nakielska informuje, że dzisiejsza uroczystość posadzenia Dębu Pamięci i wmurowanie tablicy dla uhonorowania zamordowanego, została współfinansowana przez Gminę Nakło nad Notecią, w ramach realizacji zadania publicznego na podstawie przepisów o działalności pożytku publicznego o wolontariacie.