W 81. rocznicę zdradzieckiej napaści Rosji Radzieckiej na Polskę, na nakielskim Rynku zostały złożone wiązanki kwiatów i zapłonęły znicze.
W samo południe, 17 września, delegacje samorządów, służb mundurowych, organizacji, stowarzyszeń, harcerzy złożyli wiązanki kwiatów u stóp Pomnika Wdzięczności Wojsku Polskiemu. W ten sposób uczcili pamięć walczących w obronie Ojczyzny żołnierzy, z których zginęło bądź zostało zamordowanych ok. 70 tys. Liczba ofiar wzrosła wraz z wymordowaniem przez NKWD ponad 20 tys. polskich oficerów, czemu przyświecały dwa cele: zniszczenie polskiej inteligencji i odwet za rok 1920.
Kilka słów o tamtych czasach powiedział do zgromadzonych dyrektor Muzeum Ziemi Krajeńskiej Tomasz Pasieka. Burmistrz Sławomir Napierała podziękował delegacjom za udział w wydarzeniu.
Gdy 1 września 1939 r. Niemcy napadły na Polskę, ta stawiła silny opór. Miał on być przedłużony w oparciu o obszar tzw. Przedmościa rumuńskiego, byle doczekać obiecanej przez Anglię i Francję pomocy. Cały plan legł w gruzach wraz z napaścią na Polskę 17 września Rosji Radzieckiej, realizującej podpisany z Niemcami pakt Ribbentrop – Mołotow. Ta agresja uratowała Niemcy przed dalszym przeciąganiem się wojny w Polsce, zwłaszcza że ich wojskom został zapas amunicji tylko na 2 tygodnie walk.