1 marca to w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Nie inaczej jest w Nakle nad Notecią, gdzie również upamiętniono niezłomnych.
Dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia to właśnie pierwszy dzień marca jest szczególnie symbolicznym dniem. To właśnie tego dnia w 1951 roku wykonano wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Ruchu Oporu bez Wojny i Dywersji "Wolność i Niezawisłość". Dlatego też w niedzielne południe przedstawiciele samorządów, służb mundurowych, lokalnych instytucji, a także organizacji kombatanckich zebrali się na nakielskim Rynku, by uczcić pamięć żołnierzy powojennego podziemia, którzy nie złożyli broni i dalej próbowali walczyć ze służbami bezpieczeństwa ZSRR o wolną Polskę. Zapalono znicze, a delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Przybyłym pod Pomnik Wdzięczności Wojsku Polskiemu krótką historię żołnierzy wyklętych przybliżył Dyrektor Muzeum Ziemi Krajeńskiej Tomasz Pasieka. Na zakończenie Burmistrz Miasta i Gminy Nakło nad Notecią Sławomir Napierała podziękował wszystkim za udział w wydarzeniu.
Tego dnia znicze zapłonęły również przy Pomniku Katyńskim. W godzinach 12:30-15:30 w wieży widokowej w Parku Jana III Sobieskiego udostępniono zwiedzającym wystawę pn. "Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944-1963", przygotowaną przez Biuro Edukacji Narodowej.