22 września w Parku 700-lecia w Nakle nad Notecią odsłonięta została Ława Króla Władysława Łokietka. Wydarzenie było jednym z elementów obchodów 720-lecia nadania praw miejskich miastu.
Na początku spotkania rozbrzmiał nakielski hejnał. Dyrektor Muzeum Ziemi Krajeńskiej Tomasz Pasieka przywitał zgromadzonych gości i odczytał akt lokacyjny Łokietka nadający w 1299 roku w Radziejowie prawa miejskie Nakłu nad Notecią. Dalej nastąpiło symboliczne odsłonięcie ławy, którego dokonali: nakielanin Edmund Lepak - człowiek od kilkunastu lat zaangażowany w ratowanie pamiątek związanych z życiem codziennym w Nakle, oraz członkowie "Młodej Krajny". Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Sławomir Napierała.
Specjalnie na okazję odsłonięcia ławy przygotowana została niespodzianka. Urząd Miasta i Gminy Nakło nad Notecią, we współpracy z Pocztą Polską, wydał pamiątkowe znaczki oraz kartkę pocztową. Więcej o wydawnictwie TUTAJ.
Pamiątkową ramę zawierającą arkusz 9 znaczków oraz kartkę pocztową z rąk Burmistrza i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Nakle nad Notecią Pawła Wiśniewskiego otrzymał Edmund Lepak, który do zbiorów nakielskiego Muzeum przekazał już ok. 500 obiektów. Nakielanin nie krył wzruszenia w trakcie uroczystości.
Nowością w Parku 700-lecia jest nie tylko Ława W. Łokietka, ale także model Konika Nakielskiego wykonany przez Piotra Perzyńskiego. Niewielka, drewniana figurka znaleziona została w 1963 r. w trakcie prac wykopaliskowych prowadzonych na Placu Zamkowym w Nakle nad Notecią. Więcej na temat ławy i konika można dowiedzieć się z tablicy informacyjnej znajdującej się w Parku 700-lecia.
Autorem Ławy Władysława Łokietka jest Robert Tomak. Odlewy obu rzeźb wykonała firma DBA Emil Kosicki z Komornik.